Erb obce

Erb obce, spolu s jej vlajkou a pečaťou predstavujú trojicu najdôležitejších identifikačných symbolov obce. Na tvorbu každého z nich sa vzľahujú osobitné, po stáročia tradované heraldické, vexilologické a sigilografické tvorby. Len ich dôsledným dodržiavaním možno

Dospieť k heraldicky správnemu výsledku – erbu, ktorý spĺňa všetky požadované kritériá.Zodpovedný prístup ku tvorbe spomenutý symbolov je  daný tiež tým, že sa vytvárajú spravidla na veľmi dlhé obdobia, ba stáročia.Východiskom pre vytvorenie erbu obc Kružno je samotná historická tradícia,informujúca nás o tom,že lokalita obce bola kedysi rúbaniskom lesa.Postupným odkupovaním pôdy od pôvodných vlastníkov- Henrika Lužinského a Štefana Stanislava z Oždian vznikla osada.Na jej pomenovanie mala vplyv trnkami obrastená čistina – kružina,uprostred so zrubenou studňou.Podľa spomenutej kružiny dostala obec svoje pomenovanie – Kružno. Po konzultáciách starostu obce,pána Jána Hedvigiho so zástupcami Heraldickej komisie sa ukázal ako najvhodnejší erbový symbol motív zrubenej studne medzi trnkami.Na zvýraznenie skutočnosti, že ide o studňu sa na jej okraj pridal ešte symbol džbánu na naberanie vody.

Symbolika studne je veľmi pozitívna, vyjadruje myšlienku života, mladosti, uzdravovania, ale aj poznania a múdrosti. Známy je tiež rozhovor Ježiša Krista so Samaritánkou pri studni, často zobrazovaný v kresťanskom výtvarnom umení. ( Ján 4,6-14).

Heraldické vyjadrenie si vyžaduje prísnu štylizáciu znamenia.Erb je symbol , nie krajinomaľba.Preto je potrebné znamenie – studňu , džbán i trnky zobraziť heraldicky štylizovanie, bez zbytočných podrobností, ktoré by pri zmenšení zanikli. Preto napríklad v erbe Kružna celkom postačuje naznačenie niekoľkých listov a bobúľ trnky.

V heraldike možno kombinovať len niektoré farby(červenú, modrú, zelenú a čiernu) s dvomi kovmi-zlatom a striebrom.Pre sfarbenie erbu obce Kružno je najprimeranejšie studňu zobraziť ako zlatú sa striebornú , džbán zlatý, stromy strieborné so zlatými listami a modrými bobuľami.Studňa má stáť na zelenej , veľmi mierne zaoblenej pažiti. Celé znamenie je v červenom štíte, čo je najvýznamnejšia heraldická farba, zastúpená v štítoch kráľovských a štátnych erbov, je i vnašom štátnom znaku a erbe hlavného mesta.

Charakteristickou črtou erbu je štít. I keď sa v minulosti používalo viacero typov heraldických štítov, za najvhodnejšie pre dnešné erby treba označiť tzv. Pozdnogotický, dolu zaoblený štít. Ten je totiž v našej mestskej a obecnej erbovej tvorbe najobvyklejší, používa sa vo všetkých heraldických katalógoch,  a teda pri publikovaní erbu obce Kružno v heraldických publikáciách nebude potrebné znova ho upravovať.